Hledat

VEGETARIÁNI ŽIJÍ NEZDRAVĚ ANEB PSEUDOVĚDA NA 100+1

I když jsem si myslela, že tuto dva roky starou "studii" z Institute of Social Medicine and Epidemiology ve Štýrském Hradci už nikdo nevytáhne, inženýři z webu 100+1 ji dnes publikovali na svém webu. Pro jistotu hned z kraje napsali, že se jedná o novou studii - asi aby nikdo nepoznal, že je z roku 2014. A protože se stokrát +1 opakovaný blábol stane pravdou, po sto a první opakují, že vegetariáni jsou častěji nemocní, trpí častěji depresemi a představují větší zátěž pro zdravotní systém než jedlíci masa. Nedělám si iluzi, že Martin Reichman, který svůj článek jednoduše přeložil do češtiny z podobného webu, studii četl. Co je tedy problematické na odvážných tvrzeních, které článek přebírá?

Edit: Přešlap o "Nové studii" už si po vydání našeho článku opravili a připojili i odkaz na studii, který předtím chyběl. Dokonce autor do článku doplnil informaci o tom, že mezi "vegetariány" byla většina konzumentů ryb - v původním článku o tomto faktu nebyla jediná zmínka. Nemáte zač, Martine, ale příště si to předem nastudujte sám. Já za vás vaši práci dělat nebudu ;)

Tento rakouský průzkum jednoduše vytvořil skupinu 330 tzv. "vegetariánů". Vytvořil ji z početného souboru 15474 respondentů, které profiloval podle jejich stravovacích návyků. Bohužel se ukázalo, že vegetariánů (tedy osob nekonzumujících maso, ale konzumujících mléko a vejce) je v tomto souboru skutečně pomálu, pouze 0,8%. Co s tím? Aby respondentů bylo více, byla tato hrstka sloučena se skupinou, která se v dotazníku označila za "vegetariány, kteří konzumují ryby" - a těch bylo 1,2%. Tak vznikla "reprezentativní skupina" 330 vegetariánů, mezi nimiž bylo více lidí, kteří jedí maso (ryby) než skutečných vegetariánů. Následně tato skupina byla srovnávána se třemi stejně početnými soubory lidí (z nichž všichni konzumovali maso, lišily se pouze mírou jeho konzumace a obsahem ovoce a zeleniny ve svém jídelníčku). Jak píší i na 100+1, druhou skupinu tvořili jedlíci masa, zeleniny a ovoce. Třetí skupina reprezentovala občasné jedlíky masa a čtvrtá vyložené masožrouty. A jaké byly mezi skupinami rozdíly?

Tak trochu na všechny strany. Skupina tzv. "vegetariánů" měla nejnižší BMI, nejméně konzumovala alkohol, ale také vyšší výskyt sledovaných onemocnění v kategorii "rakovina", "alergie" nebo "duševní choroby".

O jaký průzkum se vlastně jednalo? A jaký byl jeho cíl? Jedná se o jednoduchou průřezovou studii, tedy bez dlouhodobého sledování populace a bez relevantního kontrolního souboru. Cílem bylo zjistit, zda existují zdravotní rozdíly mezi skupinami dospělého obyvatelstva, kteří se stravují podle určitých definovaných zvyklostí. A co je největším problémem tohoto průzkumu a proč byl také (již před dvěma lety, milí kolegové ze 100+1) kritizován? Když pomineme to, že sledovaná skupina tzv. "vegetariánů" je z většiny tvořena konzumenty masa, nepřináší žádný důkaz mezi příčinou a následkem. Jednoduše řečeno: ukazuje pouze pohled na učitou populaci v jednom určitém okamžiku. Nevím, zda se vedoucí redaktor webu 100+1 Martin Reichman také pohybuje ve zdravotnictví a zda slyšel o fenoménu "reverse causality".  Snad to není první epidemiologický článek, který překládal, a proto také jistě slyšel, že "Correlation does not imply causation", tedy po našem "Korelace neimplikuje kauzalitu". Pokud tuto oblíbenou prupovídku zjednodušíme, nemůžeme vyvozovat příčinu a následek ze dvou proměnných, které spolu korelují: např. vegetariánství a zdraví. Známým příkladem "reverse causality" je pak populace užívající tabákové výrobky. Je všeobecně známo (a dokázáno) že kuřáci mají vyšší riziko rakoviny obecně, soustřeďmě se ale pouze na plíce. Mnozí kuřáci, kterým diagnostikujeme a léčíme rakovinu, svého zlozvyku zanechají a kouřit přestanou. Pokud bychom dělali průřezovou studii v tomto období, mohlo by se zdát, že nejvyšší riziko rakoviny plic mají lidé, kteří přestali kouřit. A tak by titulek článku na 100+1 mohl namísto "Vegetariáni mají častěji rakovinu" mohl ve stejném duchu znít "Exkuřáci mají častěji rakovinu" nebo "Bývalí alkoholici častěji onemocní cirhózou jater". Ano, lidé v reakci na své zdravotní obtíže mění své stravovací a životní návyky. Lidé přestávají jíst maso, přestávají kouřit a pít alkohol. Pokud pomineme etickou stánku věci, činí tak většinou kvůli zdravotním obtížím, které jim jejich původní návyky přinesly. 

Celkový počet lidí v této studii činil 1 320. Jejich zdraví bylo posuzováno dle dotazníku, kde měli subjektivně zhodnotit svůj zdravotní stav na stupnici od 1 - 5 jako ve škole, dále bylo sledováno 18 konkrétních onemocnění. Sledovaly se také jejich návštěvy lékaře za posledních 12 měsíců, počet provedených očkování a docházení na pravidelné preventivní programy ve smyslu rakoviny prostaty a mamografie. Mimochodem, návštěvy lékaře mimo obecnou prevenci byly samozřejmě považovány za přitěžující faktor. Pokud jste tedy padesátník, který prodělal infarkt myokardu, na radu svého lékaře začal konzumovat pouze ryby a rostlinnou stravu a každý měsíc docházíte na kontrolu ke svému kardiologovi, je mi líto. Podle designu této studie jste naprosto nezdravý. Ano, je to přitažené za vlasy, ale to jsou skutečné slabiny těchto průzkumů.

Tzv. "vegetariánům" v průzkumu ublížilo také to, že byli nejméně proočkováni a méně docházeli na preventivní prohlídky. Opět, na reálném příkladu: můj partner, jakožto konzument rostlinné stravy, nenaočkován, který přes deset let nenavštívil lékaře, neboť se těší naprostému zdraví, nedělá ve světle této studie vegetariánům dobré jméno.

Základní chyba autora článku, oblíbená mezi novináři v mainstreamových médiích. Ze studie, která ve svých výsledcích nepřináší žádnou kauzalitu, pouze několik diskutabilních korelací zatížených chybou, si sám novinář vyvozuje závěry a rovnice ve smyslu: "Jezte maso, budete zdravější." Tato jeho lidová tvořivost přispívá k šíření podobných neprokázaných bludů.
A finálně ve zkratce, studie je limitována následujícími faktory:

 1. Jediná průřezová studie nikdy nemůže prokázat, že vegetariánství souvisí se zdravotními problémy nebo benefity. Musíme populaci sledovat dlouhodobě, popř. se zaměřit na dynamiku rizikových faktorů pro určitá onemocnění (nádorové markery, vysoký krevní tlak, hladina cholesterolu) v čase. 
 2. Ve skutečnosti je možné, že výsledky byly značně zkresleny díky obrácené příčinné souvislosti ("reverse causality"). Nikdo neověřil, zda bylo vegetariánství odpovědí na zjištění nádorového onemocnění. Ve svém osobním okolí i z praxe znám skutečně mnoho těchto případů.
 3. Byly použity velmi obecné a nejasně definované kategorie. Vegetariánská část byla tvořena z většiny lidmi, kteří konzumovali rybí maso. Ve skutečnosti by se tady článek měl jmenovat: "Konzumenti ryb mají více psychických poruch a častěji rakovinu." Navíc, lidé byli rozřazeni do skupin podle subjektivních odpovědí v dotazníku, jejich dieta nebyla nijak kontrolována. Je tedy pravděpodobné, že v tomto směru bylo uděláno ještě více chyb.
 4. Studie zahrnuje pouze rakouský vzorek populace, který se od jiných národů může signifikantně lišit podle životních a stravovacích zvyklostí.
 5. Sledovaná onemocnění byla kategorizována velmi vágně a jejich diagnostika nebyla prakticky žádná. Každé onemocnění bylo hodnoceno jako "přítomno" nebo "nepřítomno" v dotazníku samotným respondentem a diagnózy si každý určoval sám. Nejen, že zdravotní stav jednotlivých účastníků nebyl nijak prověřován, ale porozumění jednotlivým diagnózám může být pro některé laiky problematické. Mnoho z nich tedy mohlo přidat pozitivní údaj např. o výskytu úzkosti (jakožto psychického problému), žádný z nich ale nebyl skutečně diagnostikován psychiatrem. Nikdo neověřil, že si účastníci studie skutečně správně diagnostikovali alergii. Nikdo neověřil, že mají skutečně migrénu, která jako úzce vyhraněná jednotka podléhá mnoha diagnostickým kritériím.

Tato "studie" je čisté šarlatánství. Porovnává pouhých 330 konzumentů ryb s tisícovkou konzumentů masa podle nesmyslných a nikým nekontrolovaných kritérií. Neobviňuji z tohoto šíření pseudovědy 100+1, protože jejich redakce není tvořena odborníky, pouze apeluji na vás: čtěte více odborné literatury a nespokojte se s přežvýkanými informacemi z populárně naučných webů. Vždy si najděte kontrétní studii a věnujte čas jejímu přečtení. 

 1. Článek na 100+1 jasně zmiňuje zdroj i to, že jde o studii z roku 2014. To jen pro pořádek.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vy jste si nevšiml toho červeného odstavečku "edit", ale to nevadí. Článek na 100+1 vyšel dnes ráno a v print screenu (který zde v článku mám) si můžete všimnout, že udává "Novou studii". I sám autor článku na FB 100+1 přiznal, že se v tomto spletl. Posléze to přepsal, stejně jako doplnil odkaz na studii, který dříve chyběl a doplnil další nesrovnalosti podle tohoto článku. To jen pro pořádek :)

   Vymazat
 2. Dobrá práce, tleskám :) takhle se tvoří ty zaručeně pravdivé informace- nejen z oblasti jídla, ale ve všem. stačí něco napsat a je to...

  OdpovědětVymazat
 3. Ahoj, chtěla jsem se zeptat, jestli máš nějaký názor na knížku Čínská studie a na její kritiku od MUDr. Pavla Kohouta. Děkuji moc za odpověď!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Čínská studie je hezká populární četba, která by dle mého názoru neměla být používána pro propagaci veganství. Kritizovalo i obhajovalo ji mnoho odborníků i "odborníků" a její popularita je díky tomu spíše negativní. Je mnoho jiných dílčích studií, které potvrzují zdravotní výhody veganské stravy a jejich metodika je zcela správná.
   Názory Pavla Kohouta jsou samostatnou kapitolou. Nedávno v Dobrém ránu s Českou televizí tvrdil, že "pokud nebudeme pít mléko a konzumovat mléčné výrobky, rozpadnou se nám kosti". Těžko brát vážně člověka, který si dovolí vypouštět podobné bludy.

   Vymazat
 4. Děkuji moc a nedoporučila bys mi prosím nějakou opravdu dobrou knihu/studii? Ráda bych se dočetla co nejvíce kvalitních informací, abych mohla přesvědčit například babičku, že se mi ty kosti opravdu nerozpadnou. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Skvělý je například web http://nutritionfacts.org/, který píše a tvoří doktor Michael Greger. Natáčí videa (má i svůj YT kanál), na různá témata spojená s rostlinnou stravou a každé video nebo článek se opírá o několik různých studií, které hezky a jednoduše objasňuje. Pokud chceš ale babičce dát něco českého přímo do ruky (a ona se asi nebude chtít koukat na anglická videa), doporučuji například knihu Strava pro klid v duši (v originále Peace food) od rakouského lékaře Dahlkeho, která také čerpá z mnoha studií a publikací a velmi příjemně pro čtenáře propojuje etickou i zdravotní stránku veganství.

   Vymazat
 5. Zajimavy, ze jsem porad zdrava a znam vlastne samy zdravy vegetariany, ba dokonce vegany, tak nevim:). Kdyz ji nekdo ryby, tak vskutku neni vegetarian a ano, je-li clovek vegetarian, tak se musi o slozeni stravy vic zajimat. A to, ze nekdo nezre vubec, to neznamena, ze je vegetarian.

  OdpovědětVymazat
 6. K bodu 5 - "Každé onemocnění bylo hodnoceno jako "přítomno" nebo "nepřítomno" v dotazníku samotným respondentem a diagnózy si každý určoval sám.":

  Vegetariáni bývají obecně citlivější a vnímavější lidé, což se může projevit i v tom, že tu samou intenzitu potíží hodnotí jako "přítomno", ačkoli se jedná o intenzitu, na kterou by ostatní lidé automaticky řekli "ne".

  Mně po roce vegetarináství zmizely ekzémy, alergie a chronické onemocnění vnitřních orgánů, takže za mne vegetariánství plus.

  Akorát to chce hodně zeleniny a ořechů, aby člověk příliš psychicky "nezměkl", "nezjinověl", aby si udržel rovnováhu energií jin/jang.

  Maso není pro většinu lidí podle mne až tak škodlivé, spíše je problém jeho současná přemíra a jeho současné napouštění chemikáliemi jak při chovu, tak při výrobě.

  Je dobré vzít v úvahu jedinečnost lidí, pro někoho je vegetarináství více a pro někoho méně vhodné. Někomu to okamžitě prospěje, jiný se bude jen zbytečně trápit.

  Zabití zvířete mi až tak nevadí, stejně by zemřelo. Ale vadí mi mizerný život zvířete ve velkochovech.

  OdpovědětVymazat
 7. Dobrá práce, díky!
  Keep it up ;)

  OdpovědětVymazat
 8. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 9. Danio skvěle! Děláte velmi záslužnou a důležitou práci!...Děkujeme všichni!

  OdpovědětVymazat
 10. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 11. Tohle asi radši nekomentovat tyhle "studie" a "odborníci"...Já teda co jsme vegan, tak jsem nebyla 3 roky nemocná, jediný, co mi je tak maximálně rýma, ale i to mám z toho, že nic nejím přece :D

  OdpovědětVymazat

Zvířata jsou moji přátelé a já své přátele nejím.
George Bernard Shaw