Hledat

8 SKUTEČNĚ ZDRAVÝCH TRENDŮ PRO ROK 2016

1. Luštěniny! OSN vyhlásila rok 2016 za “Mezinárodní rok luštěnin” aneb “International Year of Pulses 2016”. Cílem je zvýšení povědomí veřejnosti o nutričních výhodách a ekologické udržitelnosti pěstování luštěnin. Doufám tedy, že jste proto zahájili nový rok čočkovou polévkou. Celý počin má i svůj hashtag #iyp2016. Na oficiálních stránkách můžete najít luštěninové recepty z celého světa a také se zde dočtete, že “Luštěniny jsou životně důležitým zdrojem rostlinných proteinů pro lidi po celém světě a měly by být konzumovány jako součást zdravého jídelníčku pro řešení problému obezity a prevenci chronických onemocnění jako diabetu, kardiovaskulárních chorob a rakoviny." Palec nahoru! 


2. Zdravé tuky aneb Fat is back. Veganství díky své popularizaci už dávno neznamená unifikovaný způsob stravování. Můžete jíst ve stylu 80-10-10, můžete být raw-till-4, paleo-vegani nebo oil-free vegani. Většina moderních odnoží veganství zatím glorifikuje sacharidy a démonizuje tuky. Pravdou je, že není žádný rozumný důvod pro odmítání kvalitních rostlinných olejů a mnohem více lidí začíná konzumovat více zdravých tuků. Olivy, avokádo, ořechy a semena jsou základem našeho jídelníčku. Za nejzdravější považuji lněný a vlašský olej. 

3. Fermentované potraviny. Kysané zelí se u nás dělá od nepaměti, posledních pár let děláme i pickles (nakládanou kvašenou zeleninu). V prosinci minulého roku jsme navíc vyrobili naše první domácí kimči a dostala jsem kombuchu, která byla hitem naposledy asi před deseti lety. Dnes ji vyrábí zahraniční firmy ve velkém, stáčí ji do malých pet lahví a za pozoruhodné peníze ji prodávají jako nápoj mládí. Fermentovat se bude skutečně všechno a za mě je to jedno velké ANO! Někteří lidé totiž vnímají zdravá probiotika jen jako kefír nebo jogurt z reklamy, přitom tradiční miso pasta, rejuvelac, křupavý kvašený květák nebo domácí fermentovaný sýr z ořechů jsou dokonalými potravinami pro šťastný žaludek a spokojená střeva. Připravte se, že na tomhle blogu to bude zdravě kvasit. 

Vlevo: naše domácí příprava tradiční korejské pochoutky kimči. Vpravo: brokolice a květák připraveny pro zalití kvasným roztokem.


4. Starodávné plodiny budoucnosti. Znáte to, občas se objeví nějaká obilovina, o které všichni říkají, že tu byla již tisíce let, konzumovali ji Řekové, Římané, Aztékové, Inkové nebo Mayové, je nejzdravější potravinou na celém světě, ale nikdo o ní nikdy neslyšel. Tak se stala slavnou například quinoa nebo amarant. Aktuální “novinkou”, která je prý nejdéle pěstovanou plodinou světa, je přirozeně bezlepková slzovka obecná. V Číně ji připravují a používají stejně jako u nás obyčejné kroupy. 

5. Zero-waste. Životní styl, který proslavila Bea Johnson nebo Lauren Singer (doporučuji její úžasný blog Trash is for tossers) se stává populárější už i u nás. My bez igelitových sáčků nakupujeme přesně rok (látkové pytlíky se síťkou jsem si domů pořídila k minulým Vánocům). Za tu dobu vznikl například český Frusack, který jeho tvůrkyně představily na Prague Design Weeku 2015 jako horkou designovou novinku za nemalé peníze. My máme naše sáčky za velmi příjemnou cenu z Fleru od firmy Český západ, která zaměstnává ženy ve znevýhodněné životní situaci (a moc je doporučujeme!). Jejich produkty koupíte i na skvělém českém eshopu "pro hrdiny" Econea, který prodává mnoho artiklů pro zero-waste žití. Nejlépe si však vyrobte vlastní vtipné sáčky z recyklované látky a staré síťovky. V duchu ne-odpadu se nesly třeba i Veggie Vánoce, adventní akce, kterou pořádal Vegan fighter. Doufáme, že několik zásad zero-waste žití si v přístím roce osvojí každý, i kdyby to měl být jen minimální ústupek od tun nesmyslných igelitových sáčků v supermarketech. 

6. Mísy hojnosti aneb mísy jsou nové talíře. S “Abundance bowl” přišla pravděpodobně jako první Sarah Britton na svém blogu My new roots. Od té doby jsou hlavně na Instagramu a Pinterestu populární “buddha bowls”, “smoothie bowls”, “acai bowls” etc. Servírované se studené nebo teplé, jako hlavní jídlo vždy obsahují mnoho druhů sezónní zeleniny, obilovin a luštěnin a přitom jsou vždy jednoduchým a chutným pokrmem, který zahřeje váš žaludek. Mít vše zdravé v jedné míse přitom vychází z jednoduchých zásad makrobiotiky: v jídle nesmí chybět obilovina, bílkovina, teplá zelenina a kondiment (mořská řasa nebo zelenina upravená v chuti, která v jídle jinak chybí - pikantní nebo nakyslá). Všechny složky by měly být vyvážené a posilovat všechny orgány v těle. Vyhledejte si “macro bowls” na Pinterestu a získáte inspiraci na celý příští rok. 

Dvě veganské "mísy hojnosti" z krásného blogu Oh She Glows.


7. Kelp jako nový kadeřávek. Kadeřávek (kale) je druh kapusty, který u nás zatím nebyl příliš snadno k sehnání, ale v supermarketech v zahraničí ho lidé skupují po kilových pytlích a vyrábí z něj smoothies, chipsy a saláty. Stal se absolutním hitem a pravděpodobně nejoblíbenější americkou zeleninou všech foodies posedlých zdravou stravou, protože je skutečně velmi bohatý na vitaminy (řady B, C, K, A, apod.), antioxidanty, minerály i bílkoviny. Podobně denzní na makro i mikronutrienty jsou také mořské řasy, populární se aktuálně stává kelp, patřící do čeledi laminariacea, bohatý hlavně na protein a vitaminy řady B. U nás se prodávají například kelpové nudle, netučná nízkosacharidová “těstovina”, kterou stačí jen propláchnout a ihned konzumovat.

8. Plant-Based. Zatímco u nás se vegany stáváme stále hlavně z etických důvodů, v zahraničí je stále populárnější “plant based” strava, která se s pojmem “vegan” úplně nekryje. Jíst co nejvíce rostlinné stravy a občas si dát nějaký ten živočišný produkt. Tedy způsob stravování, kterým se naši předkové živili po dlouhá staletí, ale dnes s moderním názvem. Ideou plant based je hlavně zdraví jednotlivce, ale věřme, že minimalizace živočišné spotřeby je vždy krokem vpřed a nadějí pro hospodářská zvířata. Dobrou zprávou je také to, že zelenina a rostliny obecně se stávají hlavní ingrediencí haute cuisine, která dříve patřila výhradně masu. Dnes se steaky připravují i z grilovaného květáku a portobella, bezmasé kuchařky se stávají best-sellery a jejich autoři celebritami. My máme zatím tak akorát Ditu P., ale věříme v lepší zítřky a skutečně zdravější rok 2016!

 1. Jsem moc ráda, že jste zpátky, a přeju vám, ať se vám v novém roce daří! A díky za inspirativní článek, ty recyklovatelné pytlíky jsou parádní nápad - na látkové tašky už si myslím zvyklo poměrně dost lidí včetně mě, ale tohle jde ještě dál a přitom je to vlastně úplně jednoduché, což se mi líbí, takže to vidím jako nápad na zítřek. Plus "mísy hojnosti" a luštěniny, tohle jde bez debat do mého jídelníčku, super :) Kája K.

  OdpovědětVymazat
 2. Díky za spoustu tipů, jsem nadšená hlavně z pytlíků od Českého západu :)

  OdpovědětVymazat
 3. Diky za článek! Prave jsem na nej narazila na Facebooku přes kamarádku, hned poté, co jsem přidala můj příspěvek do mlýna na to same tema, haha :). http://www.karindimitrovova.com/the-biggest-food-and-diet-trends-of-2016-will-be/

  OdpovědětVymazat
 4. Díky za tip na látkové pytlíky na pečivo/ovoce/zeleninu, hned objednávám (doteď jsem používala menší zlo - papírové)! Konečně nějaká zmínka o Zero Waste i v českém prostředí, tleskám a držím palce v budoucí redukci plastových zbytečností.

  OdpovědětVymazat
 5. Látková taška, skleněná lahev, co jde se snažím kupovat bez sáčků (a u pokladny pak říkám, že fakt na ta kiwi nechci pytlík), ale k nošení pytlíků jsem se zatím ještě nedostala. Ale snad i já se k tomu časem dostanu :)
  Jsem ráda, že jste zpátky ;)

  OdpovědětVymazat
 6. Po návštěvě akce Hrady.cz si říkám, zda nezačít zrušením plastových kelímků na pivo:-)

  OdpovědětVymazat

Zvířata jsou moji přátelé a já své přátele nejím.
George Bernard Shaw