Hledat

KRÉTSKÉ BOUREKI S DÝNÍ HOKKAIDO

Po tisíci letech přicházím s novým receptem na pořádné jídlo (inu přes prázdniny se vždy najdou lepší věci, než vaření nebo sezení u počítače), ale tenhle je fakt pecka! Jak už jsem psala na našem FB, recept na tradiční boureki jsme si přivezli přímo z Kréty, konkrétně z moc příjemné vegetariánsko-veganské rodinné restaurace v Chanii (ze které jsme byli tak nadšení, že si snad zaslouží samostatnou recenzi). Na Krétě se tradičně připravuje z brambor a cuket s kozím sýrem mizithra lokální produkce (podobný ricottě). My ho uděláme s vlastním sýrem z kešu oříšků a namísto cukety použijeme dýni hokkaido (kterou používá i mistr kuchař Stelios ve své restauraci). Boureki je v podstatě velmi jednoduchý a snadný pokrm, který bychom u nás nazvali zapečenou zeleninou se sýrem - s tím rozdílem, že celé dílo je zabalené do křehkého těsta, díky kterému vypadá jako jeden velký zeleninový koláč.Faktem je, že pokud se vám těsto dělat nechce, můžete ho klidně vynechat (což není žádná babicovská rada, protože i na ostrově vám připraví různé boureki (s těstem, bez těsta, s různou zeleninou) podle toho, v jakém regionu se zrovna nacházíte. O něco rychlejší varianta bude koupené phyllo těsto, jinak použijte domácí, třeba velmi jednoduché klasické řecké těsto z mouky, olivového oleje a trochy vody, do kterého se přidává panák raki (řecká vinná pálenka) nebo červeného vína.
6 porcí
2 hodiny
Snadné
BezlepkovéDvě věci by ale ve správném boureki chybět neměly - čerstvá máta a dostatek dobrého olivového oleje. Dnešní boureki bude tak trochu naked, tedy bez těsta - je to rychlejší, lépe stravitelná varianta, ideální jako večeře pro kterýkoli pozdně-letní den.

Náš vzor: tradiční boureki v restauraci To Stachi.

Naše dílo: vegan verze s domácím sýrem z kešu oříšků a bez těsta.


Potřebujeme na sýr:
 • 1 hrnek kešu oříšků 
 • 300g bílého sójového jogurtu
 • 1 lžíce tapiokového (nebo např. bramborového) škrobu
 • hrst čerstvé máty, sůl, pepř
Ostatní ingredience:
 • 1 větší bílá cibule
 • 1 menší dýně hokkaido
 • 10 středních brambor
 • sezamová semínka
 • olivový olej
 • sůl, pepř

Postup:

 1. Sýr si připravíme (minimálně) den předem, protože bude kysat celých 24 hodin (v zimě to může trvat až 48 hodin, při aktuálních příjemně letních teplotách je hotovo dříve). Sýr ale můžete připravit kdykoli a až týden ho uchovávat v uzavřené nádobě v lednici. Kešu oříšky si předem namočíme alespoň na 2 hodiny, aby změkly a daly se snadno rozmixovat (ideálně je namočte přes noc). Namočené oříšky slijte a vložte do mixéru spolu se sójovým jogurtem a špetkou soli. Vymixujte na zcela hladký krém, pokud bude potřeba, přidejte trochu filtrované vody. Směs přelijte do čisté nádoby, přikryjte bavlněnou utěrkou a zajistěte gumičkou. Nechejte stát na teplém místě 24 hodin. Při přípravě sýru dbejte zvýšené hygieny a používejte dokonale čisté nádobí (neolizujte lžíce, apod.), aby jeho trvanlivost byla co nejvyšší. Vykysaný sýr získává poměrně intenzivní (ale příjemnou) vůni a pokud necháte kysat ve skleněné průhledné míse, můžete pozorovat vznikající bublinky.
 2. Druhý den sýr promíchejte (ochutnejte, zda je již příjemně nakyslý) a dochuťte solí, pepřem na jemno nasekanou mátou. Pokud je váš sýr nakyslý málo, dopřejte mu ještě pár hodin odpočinku. Pokud už ale chcete péct, můžete přidat lžíce jablečného octa. Nakonec do celé směsi vmíchejte lžíci škrobu.
 3. Dýni, brambory i cibuli očistěte a nakrájejte na drobné proužky/plátky/kolečka. Zapékací mísu dobře vymažte olivovým olejem a zcela dospod poklaďte kolečky cibule. Následuje vrstvící mánie v tomto pořadí: brambory (osolit, opepřit, zakápnout olejem) - dýně (osolit, opepřit, zakápnout olejem) - část kešu sýru - brambory (osolit, opepřit, zakápnout olejem) - dýně.. a tak dál a dál, dokud vám nedojdou ingredience. Úplně nahoru přijde sýr, zasypaný sezamovým semínkem. 
 4. Celé dílo pečte na 180°C zhruba hodinu (první polovinu zakryté). Řiďte se spíše barvou povrchu a měkkostí při píchnutí nožem - čím tenčí plátky zeleniny jste stvořili, tím kratší bude pobyt v troubě.

Okomentovat

Zvířata jsou moji přátelé a já své přátele nejím.
George Bernard Shaw