Hledat

DOMÁCÍ KVÁSKOVÉ PLETÝNKY S CHIA SEMÍNKY

Dnes obzvlášť vypečené! Tyhle pletýnky mají všechno - jsou domácí a z kvásku, křupavá kůrčička, nadýchaná střídka, win-win. Nejlepší jsou ještě teplé (pozdrav všem žlučníkářům) s kysaným ořechovým sýrem (na fotce níže) nebo domácí marmeládou. Sypat je můžete samozřejmě klasicky mákem nebo sezamem, já měla po ruce zrovna chia semínka.Kvásek budeme potřebovat pšeničný (pokud doma v lednici živíte pouze žitný, můžete ho snadno "převychovat" několikerým nakrmením pšeničnou moukou). Žitný i pšeničný kvásek u nás nadšeně používáme bezmála půl roku a za celou tuhle dobu jsem nekoupila ani jeden kus pečiva v obchodě. Housky a pletýnky pečeme jednou za čas, ale každý týden s železnou pravidelností peču celožitný chléb s ořechy (s drobnými obměnami podle aktuáních chuťových preferencí nebo zásob ve špíži). Pokud kvásek nemáte vůbec a chcete péct hned (třeba už dnes), mrkněte na kváskovou mapu, kde najdete nejbližšího ochotného pečícího nadšence, který se s vámi rozdělí. Pokud si rádi děláte věci sami (jako my), vyrobte si svůj vlastní. Mě osobně k tomu přimělo nějaké video o pečení chleba na webu Apetitu, kde redaktorka Darina vykládala o tom, že založení vlastního kvásu je pracné, náročné a vůbec se vám nemusí povést. A Bůh ví, že já nesnáším, když mě někdo podceňuje. (Natož někdo z Apetitu, mhehe)Potřebujeme:
 • 150g pšeničného kvásku
 • 400g celozrnné špaldové mouky
 • 250g špaldové bílé mouky
 • 300ml vlažné vody
 • 3 lžíce olivového oleje
 • 2 lžičky soli
 • sójové mléko na potření
 • chia semínka
8 pletýnek
4 hodiny
Středně obtížné
Z kvásku

Postup:

 1. Na těsto zadělávam vždy večer a peču ráno. Pokud máte 150g aktivovaného pšeničného kvasu, můžete ho jednoduše rozmíchat ve vodě, přidat olej, sůl i mouku a nechat těsto uhníst nejlépe v kuchyňském robotu, dokud není hladké a pružné. Dá se zpracovat samozřejmě i ručně, v tom případně si pořádně mákněte alespoň na 10 minut. 
 2. Pšeničný kvas nepracuje tak rychle jako instantní kvasnice, proto mu dopřejte alespoň 3 hodiny klidného odpočinku (nebo ho nechejte jako já svému osudu přes noc). Mísu s těstem dobře překryjte potravinovou fólií (nebo zabalte do velké igelitky), aby neoschlo.
 3. Ráno těsto chvíli propracujte rukama a několikrát přeložte. Rozdělte na 8 stejných kousků a upleťte pletýnky. Můžete klasické ze tří copů, já radím vyzkoušet pletení podle tohoto velmi populárního videa. Pletýnky na fotce se pletou podle postupu v 0:40. Pokud vás chytí během pletení vztek, pamatujte, že kulaté housky jsou také velmi chutné ;)
 4. Rozložte hotové pletýnky na 2 plechy vyložené pečícím papírem a důkladně potřete sójovým mlékem. Na teplém místě nechejte kynout nejméně hodinu, ideálně zakryté potravinovou fólií. Troubu předehřejte na 250°C. Těsně před pečením housky znovu potřete mlékem, zasypte chia semínky a vyhřátou troubu zapařte: z rozprašovače na kytky na stěny trouby 2x-4x rozstříkněte teplou vodu. Poté rychle vložte plech s houskami (mějte ho po ruce nachystaný, aby vám při manipulaci neutekla všechna pára) a troubu zavřete. 
 5. Po 5 minutách teplotu stáhněte na 200°C a dopečte, řiďte se hlavně podle barvy. Tyhle hódně zlaté bývají v troubě ještě dalších 20 minut. S druhým plechem opakujte to samé.
 6. Tady se hodí - nechejte na mřížce vychladnout - ale teplé jsou prostě dokonalé, takže si je užijte s marmeládou nebo třeba jen tak ;)Okomentovat

Zvířata jsou moji přátelé a já své přátele nejím.
George Bernard Shaw