Hledat

PŘEDVÁNOČNÍ BRUNCH

Nově otevřená žižkovská kavárna Pracovna pořádala ve stříbrnou předvánoční neděli brunch, kam pozvali několik nadšených foodies - aby sdíleli své oblíbené sváteční recepty. Moje počáteční nadšení vystřídalo zděšení ve smyslu "co já proboha uvařím", následováno "proboha jak já to všechno uvařím". Nakonec to nebyla taková bojovka a mé nervy nebyly díky celodennímu pobytu v kuchyni pocuchány o nic více, než po celodenním pobytu v nemocnici - takže to, zda si za pár let otevřu kavárnu nebo ordinaci, je stále ve hvězdách. Nakonec jsem nabídku pochutin ustálila na pěti favoritech. Sladké kvantitativně zvítězilo, reprezentováno BIO Vánočním jáhelníkem s jablky a sušenými švestkami - velmi vděčná věc na snídani během svátků, která vám ve špíži vydrží několik dní. BIO Vanilkové cookies s kandovaným zázvorem jsem pekla už ve čtvrtek a pokud tu vůni neseženu do aromalampy, jsem nejspíš odsouzena péct je po zbytek života každý den (při pečení voní fakt úžasně). Zabalit každou sušenku zvlášť do celofánu a opatřit propagační samolepkou mi nejdřív přišel jako hrozně bezva nápad. V sobotu v noci, kdy jsem měla izolepu i v puse už to takovej bezva nápad nebyl. Vítězem nejen ve sladké kategorii, ale v celém souboji rostlinných titánů se dle očekávání stal Kapučíno-Karamelový cheesecake sypaný pistáciemi, který jsem připravila z domácího kešu sýru. A protože jsem za poslední dobu spáchala skutečně hodně cheesecake experimentů, můžete se v dohledné době (nejspíš o zimním zkouškovém, kdy zase budu hledat co jiného kromě učení) těšit na best cheesecake know-how. Fakt je, že jsem měla novou (větší) formu a můj odhad na náplň se samozřejmě tak nějak úplně netrefil, takže vyšel o něco nižší, než jsem chtěla. Nikdo se naštěstí netvářil, že by ho to nějak pobuřovalo a 8 kousků poměrně rychle zmizelo v zažívacích traktech spokojených zákazníků.

Ze slaných zástupců jsem nejdříve chtěla připravit "nabírací věci" typu bulgurového salátu, ale volba padla na snadno porcovatelnou a oblíbenou klasiku: quiche a slané košíčky. Recept na slaný koláč vznikl náhodou minulý týden, původně jsem totiž chtěla přinést ozkoušenou a již v okolí oblíbenou klasiku: květákový koláč s citronem. Nakonec byl výsledkem Sváteční slaný páj se seitanem. Náplň ze silken tofu a pečené zeleniny je fakt výborná, takže ho určitě vyzkoušejte i doma. Zmizel jako druhý po cheesecaku, takže snad dobrý. Celá akce nebyla veganská, takže jsem samozřejmě několikrát objasňovala co je to ten seitan - zde jsem podcenila přípravu a měla jsem nachystat nějaké lepší promo než "nó to je pšeničná bílkovina - ale je to fakt dobrý!" - věřte mi, to není hláška, která vám urve chuťové pohárky. Pastýřovy košíčky jsem plnila směsí dýně, mrkve, brambor, cibule, bílých fazolí a brusinek, doplněno ještě slaným krémem. Všechny recepty budou zveřejněny v e-kuchařce, která vyjde ve čtvrtek - čekujte FB Pracovny a akce akce For Kardamon!

Petrželka musí byť.

S láskou a ocelovými nervy balené vanilkové cookies.

Pastýřovy koláčky jsme ujídali i my.

Upřímně nevím, jaké byly náklady na přípravu (raději jsem nepočítala ;), každopádně jsme prodejem našich rostlinných výrobků získali 1200Kč. Polovinu této částky věnujeme Záchranné stanici V Bartošovicích, která se stará o zraněné volně žijíci druhy (převážně dravců) a jejich návrat do přírody. Druhou půlku dostane Občanské sdružení Zvíře v tísni, které se věnuje záchraně týraných zvířat domácích. Moc děkujeme všem, kteří si u nás dali něco dobrého a nechali se nejen inspirovat rostlinnou stravu, ale také nám pomohli s malým vánočním dárkem pro ty, kteří to potřebují. Pokud byste se rádi podíleli na šťastných a veselých skutečně pro všechny živé tvory a peněz nemáte nezbyt, vždy se můžete účastnit některého z happeningů, kterých se před svátky koná požehnaně. Mrkněte na www.soucitne.cz do kalendáře akcí.

Účast byla taková, jaká se dá očekávat ve stříbrnou adventní neděli - je těžké lidi přesvědčit, aby si přišli spočnout do kavárny, namísto zběsilého ataku na nákupní centra. Kdo zůstal doma v teple a koukal na pohádky, tlačíc vlastní cukroví - tomu budiž odpuštěna neúčast. Ještě jednou tedy velký dík všem, kteří nakonec dorazili a hlavně mým nejbližším, které jsem zvala osobně - přišli totiž všichni! Vážně, díky, jste nejlepší. Všichni u mě máte citronovej cheesecake.


 1. takový brunch bych si taky nechala líbit :) hlavně to sladké teda :D

  OdpovědětSmazat
 2. Pěkný článek, krásný blog. Sice nejsem vegan, ale s chutí bych vše ochutnala. Jen tak dál, těším se na další recepty...♥

  OdpovědětSmazat
 3. Krásné a inspirativní! Vařím podle tvých receptů celkem často a můj muž je vždy nadšen. Takže děkuji za zdravé a výborné recepty! :)

  OdpovědětSmazat
 4. omnomnom... Všechno to vypadá uplně nádherně, škoda jíst :) A je krásný, že výtěžek jde na dobrou věc :) Také mi byla nabídnuta účast, ale bohužel bych nestíhala... ale mrzí mě, že jsem nemohla tyhle dobroty ochutnat...

  OdpovědětSmazat
 5. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat

Zvířata jsou moji přátelé a já své přátele nejím.
George Bernard Shaw