Hledat

CHŘESTOVÉ RISOTTO S CITRONEM A JAHODOVOU MÁTOU

Ač jsem si myslela, že dýňové risotto bude dlouho mou nejoblíbenější sezónní úpravou této božské krmě, letošní jarní verze s chřestem ho pravděpodobně překonala. Dost možná to bude i sezónní změnou chutí v průběhu roku, ale troufám si říct, že trojkombinace chřest-citron-máta je dost možná nejlepší, jakou jsem kdy do risotta použila. Po dlouhém hledání na internetech toho nejlepšího receptu jsem nakonec zůstala u dvou, a to od Itala v kuchyni a Jamieho Olivera. Emanuel Ridi nás inspiroval chřestem vařeným v mléce, ze kterého později vyrobí jednoduchým rozmixováním krém (ty krevety v receptu jsme jakože neviděli ;), Jamie zase doplněním chuti citronu a máty. Použila jsem jahodovou, jejíž sazeničky jsem na trhu viděla letos poprvé. Pokud ji také zahlédnete, neváhejte, je to má nová závislost. Inu, výsledkem syntézy inspirace od velikánů budiž dnešní recept! A troufám si říct, že opravdu skvělý ;)Potřebujeme:
 • 250g rýže arborio
 • svazek zeleného chřestu
 • 1 bílá cibule
 • olivový olej
 • rostlinný tuk Alsan
 • 2dcl vína
 • 2dcl rostlinného mléka (použili jsme klasicky sójové)
 • dobrý zeleninový vývar
 • šťáva a kůra z poloviny bio citronu
 • 2 větvičky jahodové máty (nebo obyčejné, pokud nemáte)
 • sůl, pepř
2-3 porce
1 hodina
Bezlepkové
Středně obtížné

Postup:

 1. Začněte chřestem. Dobře ho operte ve studené vodě a každý stonek zbavte spodní dřevnaté části, která se nejí. Jednoduše tak, že stonek chytíte jednou rukou za jeho spodní konec, druhou asi 4cm nad tímto místem a zlomíte. V místě zlomu končí tvrdá část a začíná ta šťavnatá ;) Odlámané konce můžete použít maximálně do vývaru, ale v tomto receptu je potřebovat nebudeme, takže pryč s nimi. Zbylým stonkům chřestu odkrojte hlavičky a dejte stranou do misky (budeme je dusit ve 3. kroku). Střední část, která vám zůstala (bez hlavičky a bez dřevnatého konce) asi natřikrát překrojte a dejte vařit do malého kastrůlku v rostlinném mléce.
 2. Ve velkém hrnci se silným dnem rozehřejte olivový olej a přidejte cibuli na kostičky. Opékejte a míchejte, dokud nezesklovatí, ale nemá začít hnědnout. Přidejte rýži, dál opékejte a poctivě míchejte. Jakmile se vše začíná přichytávat více, než by bylo zdrávo, přilijte víno, nechte probublat a dále míchejte. Vařte tak dlouho, dokud se všechen alkohol neodpaří a směs opět není hustá. Následuje klasický postup přípravy italského risotta: přidejte naběračku horkého vývaru, stále dobře míchejte, dokud se tekutina neodpaří, přidejte novou naběračku vývaru, míchejte... a tak dál ;) Celý proces trvá přibližně půlhodinu.
 3. Když rýže začíná být správně al dente, přidejte poslední naběračku  a nechte opět vyvařit. V mezičase si připravte chřestové hlavičky a chřestový krém. Na malé pánvi rozehřejte lžíci Alsanu a tři lžíce vody. Poté přidejte chřestové hlavičky, lehce poduste a přidejte malou špetku soli. Jsou prakticky ihned, stačí jim tři minuty. Pro krém jednoduše se špetkou soli rozmixujte střední kousky chřestu, které jste uvařili v rostlinném mléce.
 4. Když je rýže ideálně na zkus, odstavte ji z plamene, přidejte krém, šťávu i kůru z citronu, sekanou mátu a dobře zamíchejte. Nakonec přimíchejte podušené chřestové hlavičky, několik si můžete nechat na ozdobu. Voilà ;) 1. Chci tě :) Jsi krásná, chytrá a umíš vařit. Neskutečný. Pokud za týden ještě seženu chřest, tak to určitě zkusím.

  OdpovědětVymazat
 2. Tak jsem to o víkendu vyzkoušela a musím říct, že bomba! Sice trošku zdlouhavější a pracnější,ale výsledek stojí za to. Místo zeleného chřestu jsem dala bílý, protože jiný neměli, a vzhlůedem k tomu, jak to bylo mňamózní, to asi nevadilo:)

  OdpovědětVymazat
 3. The Object of Pai 배당 토토 Gow is to have the most effective combination of each high and low. Players can wager the Fortune Side Bet, and/or Progressive Bonus. The Pai Gow Progressive Bonus wager at Thunder Valley Casino Resort carries the potential of winning $500,000.

  OdpovědětVymazat

Zvířata jsou moji přátelé a já své přátele nejím.
George Bernard Shaw